fotografka

Logo fotografické studio M Palác

studio M-PALÁC

studio MPALÁC studio MPALÁC

fotografické studio Ing. Petry Sýkorové

Pro dosažení dokonalé expozice: pracujte s histogramem

Histogram je důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří chtějí dosáhnout dokonalé expozice. Histogram ukazuje, jak často se každá hodnota brightness objevila ve vaší fotografii. Pomáhá vám vyvážit světla a stíny a umožňuje vám lépe porozumět kontrastu a jasu vašich fotografií.

Co je to histogram?

Histogram je grafický záznam toho, jak se jednotlivé hodnoty brightness vyskytují v obraze. Každá hodnota brightness se zobrazí jako sloupec, který ukazuje, jak často se objevila ve vaší fotografii. Čím vyšší je sloupec, tím častěji se jednotlivá hodnota brightness vyskytla v obraze.

Jak pracovat s histogramem pro dokonalou expozici?

Nejprve je důležité pochopit, jak fungují jas a kontrast. Jas je hodnota, která udává, jak světlé nebo tmavé jsou jednotlivé části vaší fotografie. Kontrast je rozdíl mezi nejtmavšími a nejsvětlejšími oblastmi. Pro dokonalou expozici je důležité mít správně vyvážený kontrast a jas. Histogram vám pomůže tyto hodnoty správně nastavit.

Chcete-li dosáhnout dokonalé expozice, musíte mít část vašeho histogramu posunutou nahoru nebo dolů tak, aby se hodnoty brightness točily kolem středního bodu. Pokud je například histogram příliš posunutý doprava, je obraz pravděpodobně příliš tmavý a potřebuje korekci jasu. Pokud je histogram příliš posunutý doleva, obraz je pravděpodobně příliš světlý a potřebuje korekci kontrastu.

Histogram je cenný nástroj pro fotografy, kteří chtějí dosáhnout dokonalé expozice. Pomáhá vám vyvážit jas a kontrast ve vaší fotografii, abyste dosáhli toho, co chcete. Sledováním histogramu můžete snadno rozpoznat, jaké korekce je třeba provést, abyste dosáhli perfektního obrazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další příspěvky...

Zajímavosti a návody

Jak fotografovat starobylé vesnice

Ahoj fotografe! Tak co, chystáš se vyrazit vyfotit ty starobylé vesnice? Než se vydáš na

Jak se k nám dostanete?

  1. Hlavní vstup (od křižovatky s Bauhausem – ne McDonald’s)
  2. Fotografové vyzvednou klíče (ostraha má online seznam, podepsat převzetí a pak vrátit)
  3. 13. patro

hi SEO, s.r.o.

Přihlášení